Add to Technorati Favorites

23 Ocak 2009 Cuma

Ailenizle aranıza bilgisayarınız girmesin, aslında girsin ama MyHeritage ile :)


Final döneminin ardından yine yazılarımla buradayım :) Web girişim projelerinden biri olan MyHeritage sitesinden bahsederek bloguma dönüş yapmak istiyorum.

MyHeritage soyağacı oluşturmaya meraklı olanlara hitap eden güçlü bir algoritmaya sahip bir web sitesi. Site veritabanında bulunan şecereler üzerinde kapsamlı arama yapabilen bir arama motoruna sahip. Soyağacınızı merak ediyorsanız bu siteyi kullanmanızı tavsiye ederim. Ama siteyi açıp da ben Ahmet atam kim tarzı sorular sorarsanız bu sorulara cevap alamayabilirsiniz çünkü günümüzün web projeleri gibi MyHeritage de kullanıcıların katkısıyla ilerleyen bir site. Siz atalarınızı, kardeşlerinizi siteye eklediğiniz sürece veritabanı genişleyecektir ve belki de sizin 12.kuşağa eklemeye çalıştığınız kişi ile başka bir kullanıcının 17.kuşağa eklediği kişi aynı bilgilere sahip olacak. Bu durumda gözünüz aydın diyebiliriz yeni bir akrabanızı buldunuz :)

Bir Bilgisayar Mühendisi olarak MyHeritage’in tekniğinden bahsetmek istiyorum. Şecerelerin kayıt altına alınması çok zor bir olay değil MyHeritage’in yaptığı da şecereleri kayıt altına almaya odaklanmak değil bunlar üzerinde işlem yapabilen bir yapı oluşturmak. Sistem kullanıcıları kendi şecerelerini oluşturuyor ve bunlar MyHeritage veritabanına kaydediliyor ve asıl güzellikler buradan sonra başlıyor. MyHeritage arama motoruyla site üzerinde X isimli ve Y soyadlı kişiyi arıyorsunuz ya da sadece soy ad araması yapıyorsunuz. Çok eski zamanlardan bir atanıza erişmeye çalışıyorsanız belki atanızın ismi soyadı v.s. sizin düşündüğünüzden farklı bir şekilde kaydedilmiş. Çünkü atanızın 1.çocuğundan gelen dalda soy ad Toramanoğlu’ndan Toraman’a dönüşmüş ama diğer kolda bu soy ad aynı kalmış ve o koldan bir kullanıcı atanızı Toramanoğlu soyadıyla kaydetmiş. Siz Ahmet Toraman diye arama yaptığınızda karşınıza bulmak istediğiniz kişinin sahip olabileceği soy adlar listeleniyor.


Bu MyHeritage'in kullandığı sadece bir özellik, bunun dışında da yine birçok özelliği barındırıyor. Şu an giderek yayılan hangi ünlüye benziyorsunuz uygulamasının da ilk kullanıldığı yerlerden biri yine MyHeritage idi. Şimdi ise şirket blogunu incelediğimde video, ses ve döküman paylaşımı özelliği de MyHeritage'e dahil olmuş. Bu paylaşımlar siz aksini istemezseniz aile içinde görülebilen paylaşımlar. Yani "Youtube'a video ekledim amca oğulları görsün diye herkes gördü" gibi birşey yok burada güzel güzel aile içi paylaşımlar da yapılabilir :) MyHeritage Türkiye Ofisi'nden sizlere bahsedeceklerim bunlar, ben teknoloji meraklısı bir insan olduğum için her türlü projeyi merak eder ve incelerim, bu projeler bir de normal yaşamda ilgi duyduğum şeylerse (tarih, soy ağacı) zaten "dadından yinmez" :) MyHeritage'e gün geçtikçe katılan özellikleri ve diğer gelişmeleri MyHeritage_CompanyBlog 'dan takip edebilirsiniz.MyHeritage'e takip listemden de ulaşabilirsiniz. Bu arada Obama ile Bush akraba çıkmış vay halimize :)..

Hiç yorum yok: