Add to Technorati Favorites

2 Eylül 2008 Salı

Bir maruzatım var

Çok uzatmadan maruzatımı birkaç satırla dile getireceğim. Çevreye yararlı olabilmek için bilgisayar tabanlı bir proje geliştirilebilir mi eğer cevabınız evetse şu an için aklınızdan geçen proje nedir? Aklımdaki bir projede ilköğretim öğrencilerinin bunu yapmalarını istiyordum bir olimpiyat kapsamında. Kendime bu soruyu sorduğumda şimdilik birkaç proje ortaya çıktı. Eğer birkaç yerine birçok proje çıkmazsa bu fikri biraz dinlendireceğim, çıkacaksa da birkaç gün içinde çıkması gerekiyor ki projenin taslağını ortaya koyabileyim. Sizden herhangi bir teknik bilgi istemiyorum, tekniği bir şekilde ortaya konur ama önemli olan çevreye, dünyamıza bir şekilde yararı olacak bir konuya bilgisayar tabanında üretilen hayali çözümünüz. Örneğin şu an yapılmaya başlanmış olsa da bunun olmadığını kabul edersek e-fatura sayesinde, adrese gönderilen faturaları rafa kaldırarak netten fatura ödenmesi sonucunda kağıt israfından, ormanların yok edilmesinden kurtulmak.. Yorumlarınızı bekliyorum, sadece 1 cümleyle şu yapılabilir deseniz benim için yeterli..
-
resim habervitrini.com'dan alındı.

3 yorum:

Ruud dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
A.Alper TECİMER dedi ki...

Ahmet fikir bana ait değil ama bir arkadaşımdan duymuştum. mesela eğer google beyaz değil de siyah olsaymış. Dünyada büyük bir enerji tasarrufu sağlanacakmış. Çünkü ekran beyaz rengi oluştururken çok daha fazla enerji harcarmış. Her gün google'da belki de milyarlarca sorgu olduğunu düşünürsek. Muazzam bir tasarruf olabilir bu. Bunun gibi basit enerji tasarrufu yöntemleri olaiblir.

Ahmet Dursun dedi ki...

gayet güzel bunu biraz daha geliştirip tasarrufla ilgili bir program yazılsa ve de web ve bilgisayar diye iki yolu içerse. Bilgisayar tarafından % tasarruf ayarlansa, web tarafında ise css'lerle oynanıp tasarrufu sağlayacak renkler kullanılsa mesela beyaz yerine bazı yerleri karartsa ama bunu semantik olarak yani biraz mantıkla yapsa..Her yeri karartmasa zaten kullanıcıya sorulur en sonda ayarlar böyle kalsın mı diye.. Daha da uzar, bu fikri şimdi bir arkadaşla paylaştım crt monitorlerde kullanılmayan noktaları karartmak için bir program varmış.. Bu ilerletilebilir.. Teşekkürler Alper ;)